Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 30/25-200
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinder ekspansionskraft (250 bar): | 1,25 ton |
| Cylinder ekspansionskraft (180 bar): | 0,9 ton |
| Indvendig diameter på stempel: | 30 mm |
| Diameter på stempelstang: | 25 mm |
| Slaglængde på hydraulisk cylinder: | 200 mm |
| Vægt: | 2,4 kg |
DIMENSIONER

| Kode | HYDRAULISK CYLINDER MONO | D (cylinderslag) | E |
| mm | |||
| 14403 | 30/25-100 | 100 | 190 → 290 |
| 14404 | 30/25-150 | 150 | 240 → 390 |
| 14405 | 30/25-200 | 200 | 290 → 490 |
| 14406 | 30/25-250 | 250 | 340 → 590 |
| 14407 | 30/25-300 | 300 | 390 → 690 |
| 14408 | 30/25-350 | 350 | 440 → 790 |
| 14409 | 30/25-400 | 400 | 490 → 890 |
| 14410 | 30/25-450 | 450 | 540 → -990 |
| 14411 | 30/25-500 | 500 | 590 → 1090 |
Hydrauliske cylindre MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og derved genereret bevægelse. De fungerer baseret på Pascals lov og udnytter den kraft, der genereres af trykket fra en begrænset væske – olie. Når hydraulikvæske pumpes til den ene side af cylinderen, skubber det stemplet, hvilket skaber lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideelle til løftning, presning, vipning eller fastspænding, hvor tyngdekraften eller en ekstern kraft returnerer stangen til dens oprindelige position.
Nøglefunktioner:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved brug af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder samt stempel- eller stangdiametre
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre anvendes i forskellige industrier, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





