Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 30/25-300
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinder ekspansionskraft (250 bar): | 1,25 ton |
| Cylinder ekspansionskraft (180 bar): | 0,9 ton |
| Stempel indvendig diameter: | 30 mm |
| Stempelstang diameter: | 25 mm |
| Slaglængde på hydraulisk cylinder: | 300 mm |
| Vægt: | 3,2 kg |
MÅL

| Kode | HYDRAULISK CYLINDER MONO | D (cylinderens slaglængde) | E |
| mm | |||
| 14403 | 30/25-100 | 100 | 190 → 290 |
| 14404 | 30/25-150 | 150 | 240 → 390 |
| 14405 | 30/25-200 | 200 | 290 → 490 |
| 14406 | 30/25-250 | 250 | 340 → 590 |
| 14407 | 30/25-300 | 300 | 390 → 690 |
| 14408 | 30/25-350 | 350 | 440 → 790 |
| 14409 | 30/25-400 | 400 | 490 → 890 |
| 14410 | 30/25-450 | 450 | 540 → -990 |
| 14411 | 30/25-500 | 500 | 590 → 1090 |
Hydrauliske cylindre MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og deraf følgende bevægelse. De fungerer på baggrund af Pascals lov og udnytter den kraft, der genereres af trykket fra en indespærret væske – olie. Når hydraulikvæsken pumpes til den ene side af cylinderen, skubber den stemplet og skaber en lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideelle til løft, presning, vipning eller fastholdelse, hvor tyngdekraften eller en ekstern kraft returnerer stangen til sin oprindelige position.
Nøglefunktioner:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning vha. ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Tilgængelig i forskellige slaglængder og stempel- eller stangdiametre
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre anvendes i forskellige brancher, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





