Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 30/25-450
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinder udvidelseskraft (250 bar): | 1,25 ton |
| Cylinder udvidelseskraft (180 bar): | 0,9 ton |
| Stempel indvendig diameter: | 30 mm |
| Stempelstang diameter: | 25 mm |
| Slaglængde for hydraulikcylinder: | 450 mm |
| Vægt: | 4,5 kg |
MÅL

| Kode | HYDRAULIKCYLINDER MONO | D (cylinders slaglængde) | E |
| mm | |||
| 14403 | 30/25-100 | 100 | 190 → 290 |
| 14404 | 30/25-150 | 150 | 240 → 390 |
| 14405 | 30/25-200 | 200 | 290 → 490 |
| 14406 | 30/25-250 | 250 | 340 → 590 |
| 14407 | 30/25-300 | 300 | 390 → 690 |
| 14408 | 30/25-350 | 350 | 440 → 790 |
| 14409 | 30/25-400 | 400 | 490 → 890 |
| 14410 | 30/25-450 | 450 | 540 → -990 |
| 14411 | 30/25-500 | 500 | 590 → 1090 |
Hydraulikcylindre MONO
En hydraulikcylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og dertilhørende bevægelse. De fungerer baseret på Pascals lov og udnytter den kraft, der genereres af trykket fra en indelukket væske - olie. Når hydraulikvæske pumpes til den ene side af cylinderen, skubber den stemplet, hvilket skaber lineær bevægelse.
Vores MONO hydraulikcylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydraulikcylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideelle til løft, presning, vipning eller fastspænding, hvor tyngdekraften eller en ekstern kraft bringer stempelstangen tilbage til sin oprindelige position.
Vigtige egenskaber:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder og stempel- eller stangdiametre
Enkeltvirkende hydraulikcylindre anvendes i forskellige industrier, herunder landbrug, maskinbygning, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





