Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 40/30-100
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller bytte: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinderens udvidelseskraft (250 bar): | 1,77 ton |
| Cylinderens udvidelseskraft (180 bar): | 1,27 ton |
| Indvendig diameter på stempel: | 40 mm |
| Diameter på stemplet stang: | 30 mm |
| Slaglængde på hydraulikcylinderen: | 100 mm |
| Vægt: | 2,5 kg |
DIMENSIONER

| Kode | HYDRAULIC CYLINDER MONO | D (cylinderslag) | E |
| mm | |||
| 14412 | 40/30-100 | 100 | 200 → 300 |
| 14413 | 40/30-150 | 150 | 250 → 400 |
| 14414 | 40/30-200 | 200 | 300 → 500 |
| 14415 | 40/30-250 | 250 | 350 → 600 |
| 14416 | 40/30-300 | 300 | 400 → 700 |
| 14417 | 40/30-350 | 350 | 450 → 800 |
| 14418 | 40/30-400 | 400 | 500 → 900 |
| 14419 | 40/30-450 | 450 | 550 → 1000 |
| 14420 | 40/30-500 | 500 | 600 → 1050 |
| 14421 | 40/30-550 | 550 | 650 → 1200 |
| 14422 | 40/30-600 | 600 | 700 → 1300 |
| 14423 | 40/30-700 | 700 | 800 → 1500 |
| 14424 | 40/30-800 | 800 | 900 → 1700 |
| 14425 | 40/30-900 | 900 | 1000 → 1900 |
| 14426 | 40/30-1000 | 1000 | 1100 → 2100 |
Hydrauliske Cylindre MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og den dertil følgende bevægelse. De fungerer baseret på Pascals lov og udnytter den kraft, der genereres af trykket fra en indesluttet væske – olie. Når hydraulikvæske pumpes til den ene side af cylinderen, skubber det stemplet, hvilket skaber en lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideelle til løft, presning, vipning eller fastspænding, hvor tyngdekraften eller en ekstern kraft bringer stangen tilbage til dens oprindelige position.
Nøglefunktioner:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lav vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder og stempel- eller stangdiametre
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre anvendes i forskellige industrier, herunder landbrug, maskinindustri, bygge- og anlægssektoren, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





