Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 40/30-1000
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinder udvidelseskraft (250 bar): | 1,77 ton |
| Cylinder udvidelseskraft (180 bar): | 1,27 ton |
| Stempel indvendig diameter: | 40 mm |
| Stempelstang diameter: | 30 mm |
| Slaglængde på hydraulisk cylinder: | 1000 mm |
| Vægt: | 10,1 kg |
MÅL

| Kode | HYDRAULISK CYLINDER MONO | D (cylinders slag) | E |
| mm | |||
| 14412 | 40/30-100 | 100 | 200 → 300 |
| 14413 | 40/30-150 | 150 | 250 → 400 |
| 14414 | 40/30-200 | 200 | 300 → 500 |
| 14415 | 40/30-250 | 250 | 350 → 600 |
| 14416 | 40/30-300 | 300 | 400 → 700 |
| 14417 | 40/30-350 | 350 | 450 → 800 |
| 14418 | 40/30-400 | 400 | 500 → 900 |
| 14419 | 40/30-450 | 450 | 550 → 1000 |
| 14420 | 40/30-500 | 500 | 600 → 1050 |
| 14421 | 40/30-550 | 550 | 650 → 1200 |
| 14422 | 40/30-600 | 600 | 700 → 1300 |
| 14423 | 40/30-700 | 700 | 800 → 1500 |
| 14424 | 40/30-800 | 800 | 900 → 1700 |
| 14425 | 40/30-900 | 900 | 1000 → 1900 |
| 14426 | 40/30-1000 | 1000 | 1100 → 2100 |
Hydrauliske cylindre MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til en lineær kraft og dermed bevægelse. De fungerer efter Pascals lov og udnytter den kraft, der opstår ved trykket fra en indesluttet væske - olie. Når hydraulikvæske pumpes til den ene side af cylinderen, skubber den stemplet og skaber en lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkelvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideelle til løft, presning, vipning eller påspænding, hvor stavens tilbageføring til udgangspositionen sker via tyngdekraft eller ekstern kraft.
Vigtige egenskaber:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder og stempel- eller stangdiametre
Enkelvirkende hydrauliske cylindre anvendes i forskellige industrier, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbyggeri, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





