Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 40/30-200
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinder udvidelseskraft (250 bar): | 1,77 ton |
| Cylinder udvidelseskraft (180 bar): | 1,27 ton |
| Stempel indvendig diameter: | 40 mm |
| Stempelstang diameter: | 30 mm |
| Slaglængde på hydraulisk cylinder: | 200 mm |
| Vægt: | 3,5 kg |
MÅL

| Kode | HYDRAULISK CYLINDER MONO | D (cylinderslag) | E |
| mm | |||
| 14412 | 40/30-100 | 100 | 200 → 300 |
| 14413 | 40/30-150 | 150 | 250 → 400 |
| 14414 | 40/30-200 | 200 | 300 → 500 |
| 14415 | 40/30-250 | 250 | 350 → 600 |
| 14416 | 40/30-300 | 300 | 400 → 700 |
| 14417 | 40/30-350 | 350 | 450 → 800 |
| 14418 | 40/30-400 | 400 | 500 → 900 |
| 14419 | 40/30-450 | 450 | 550 → 1000 |
| 14420 | 40/30-500 | 500 | 600 → 1050 |
| 14421 | 40/30-550 | 550 | 650 → 1200 |
| 14422 | 40/30-600 | 600 | 700 → 1300 |
| 14423 | 40/30-700 | 700 | 800 → 1500 |
| 14424 | 40/30-800 | 800 | 900 → 1700 |
| 14425 | 40/30-900 | 900 | 1000 → 1900 |
| 14426 | 40/30-1000 | 1000 | 1100 → 2100 |
Hydrauliske cylindre MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og derved bevægelse. De fungerer baseret på Pascals lov og udnytter den kraft, der genereres af trykket fra en indespærret væske - olie. Når hydraulikvæske pumpes ind på den ene side af cylinderen, skubber den på stemplet og skaber en lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideelle til løft, presning, tiltning eller fastholdelse, hvor stangen returneres til sin oprindelige position ved hjælp af tyngdekraften eller en ekstern kraft.
Nøglefunktioner:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder og stempel- eller stangdiametre
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre anvendes i forskellige industrier, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





