Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 40/30-250
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinder udvidelseskraft (250 bar): | 1,77 ton |
| Cylinder udvidelseskraft (180 bar): | 1,27 ton |
| Stempels indvendige diameter: | 40 mm |
| Stempelstang diameter: | 30 mm |
| Slaglængde på hydraulisk cylinder: | 250 mm |
| Vægt: | 4,1 kg |
MÅL

| Kode | HYDRAULISK CYLINDER MONO | D (cylinders slag) | E |
| mm | |||
| 14412 | 40/30-100 | 100 | 200 → 300 |
| 14413 | 40/30-150 | 150 | 250 → 400 |
| 14414 | 40/30-200 | 200 | 300 → 500 |
| 14415 | 40/30-250 | 250 | 350 → 600 |
| 14416 | 40/30-300 | 300 | 400 → 700 |
| 14417 | 40/30-350 | 350 | 450 → 800 |
| 14418 | 40/30-400 | 400 | 500 → 900 |
| 14419 | 40/30-450 | 450 | 550 → 1000 |
| 14420 | 40/30-500 | 500 | 600 → 1050 |
| 14421 | 40/30-550 | 550 | 650 → 1200 |
| 14422 | 40/30-600 | 600 | 700 → 1300 |
| 14423 | 40/30-700 | 700 | 800 → 1500 |
| 14424 | 40/30-800 | 800 | 900 → 1700 |
| 14425 | 40/30-900 | 900 | 1000 → 1900 |
| 14426 | 40/30-1000 | 1000 | 1100 → 2100 |
Hydrauliske cylindre MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og dermed bevægelse. Den fungerer baseret på Pascals lov og udnytter kraften genereret af trykket fra en lukket væske – olie. Når hydraulikvæske pumpes til den ene side af cylinderen, skubber det stemplet, hvilket skaber lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideelle til løft, presning, tiltning eller fastspænding, hvor tyngdekraften eller en ydre kraft bringer stempelstangen tilbage til udgangspositionen.
Nøglefunktioner:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Tilgængelig i forskellige slaglængder samt stempel- eller stangdiametre
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre anvendes inden for flere brancher, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbygning, energiindustrien, fødevareindustrien og bilindustrien.





