Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 40/30-300
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinder udvidelseskraft (250 bar): | 1,77 ton |
| Cylinder udvidelseskraft (180 bar): | 1,27 ton |
| Stempel indvendig diameter: | 40 mm |
| Stempelstang diameter: | 30 mm |
| Slaglængde for hydraulikcylinder: | 300 mm |
| Vægt: | 4,6 kg |
MÅL

| Kode | HYDRAULIKCYLINDER MONO | D (cylinders slaglængde) | E |
| mm | |||
| 14412 | 40/30-100 | 100 | 200 → 300 |
| 14413 | 40/30-150 | 150 | 250 → 400 |
| 14414 | 40/30-200 | 200 | 300 → 500 |
| 14415 | 40/30-250 | 250 | 350 → 600 |
| 14416 | 40/30-300 | 300 | 400 → 700 |
| 14417 | 40/30-350 | 350 | 450 → 800 |
| 14418 | 40/30-400 | 400 | 500 → 900 |
| 14419 | 40/30-450 | 450 | 550 → 1000 |
| 14420 | 40/30-500 | 500 | 600 → 1050 |
| 14421 | 40/30-550 | 550 | 650 → 1200 |
| 14422 | 40/30-600 | 600 | 700 → 1300 |
| 14423 | 40/30-700 | 700 | 800 → 1500 |
| 14424 | 40/30-800 | 800 | 900 → 1700 |
| 14425 | 40/30-900 | 900 | 1000 → 1900 |
| 14426 | 40/30-1000 | 1000 | 1100 → 2100 |
Hydraulikcylindre MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og den dertilhørende bevægelse. De fungerer efter Pascals lov og udnytter kraften, der genereres af trykket fra en lukket væske – olie. Når hydraulikvæske pumpes ind på den ene side af cylinderen, skubber den stemplet og skaber en lineær bevægelse.
Vores MONO hydraulikcylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydraulikcylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideel til løft, pres, vipning eller fastspænding, hvor tyngdekraften eller en ekstern kraft bringer stempelstangen tilbage til udgangspositionen.
Vigtige egenskaber:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder og med forskellige stempel- eller stangdiametre
Enkeltvirkende hydraulikcylindre anvendes i forskellige brancher, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbygning, energisektoren, fødevareindustrien og bilindustrien.





