Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 50/40-350
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinderudvidelseskraft (250 bar): | 3,14 ton |
| Cylinderudvidelseskraft (180 bar): | 2,26 ton |
| Stempels indvendige diameter: | 50 mm |
| Stempelstang diameter: | 40 mm |
| Slaglængde på hydraulikcylinder: | 350 mm |
| Vægt: | 8,3 kg |
MÅL

| Kode | Cylinder | D (slag) | E |
| mm | |||
| 14427 | 50/40-100 | 100 | 230 → 330 |
| 14428 | 50/40-150 | 150 | 280 → 430 |
| 14429 | 50/40-200 | 200 | 330 → 530 |
| 14430 | 50/40-250 | 250 | 380 → 630 |
| 14431 | 50/40-300 | 300 | 430 → 730 |
| 14432 | 50/40-350 | 350 | 480 → 830 |
| 14433 | 50/40-400 | 400 | 530 → 930 |
| 14434 | 50/40-450 | 450 | 580 → 1030 |
| 14435 | 50/40-500 | 500 | 630 → 1130 |
| 14436 | 50/40-550 | 550 | 680 → 1230 |
| 14437 | 50/40-600 | 600 | 730 → 1330 |
| 14438 | 50/40-700 | 700 | 830 → 1530 |
| 14439 | 50/40-800 | 800 | 930 → 1730 |
| 14440 | 50/40-900 | 900 | 1030 → 1930 |
| 14441 | 50/40-1000 | 1000 | 1130 → 2130 |
Hydrauliske cylindre MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og den deraf følgende bevægelse. De fungerer baseret på Pascals lov og udnytter den kraft, der genereres af trykket fra en indelukket væske – olie. Når hydraulikvæsken pumpes til den ene side af cylinderen, skubber den stemplet og skaber en lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideel til løft, presning, vipning eller fastspænding, hvor tyngdekraften eller en ekstern kraft returnerer stempelstangen til dens oprindelige position.
Vigtigste egenskaber:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder og stempel- eller stempelstangdiametre
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre anvendes i forskellige brancher, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





