Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 50/40-500
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinder udvidelseskraft (250 bar): | 3,14 ton |
| Cylinder udvidelseskraft (180 bar): | 2,26 ton |
| Stempels indvendige diameter: | 50 mm |
| Stempelstang diameter: | 40 mm |
| Slaglængde på hydraulisk cylinder: | 500 mm |
| Vægt: | 10,8 kg |
MÅL

| Kode | Cylinder | D (slag) | E |
| mm | |||
| 14427 | 50/40-100 | 100 | 230 → 330 |
| 14428 | 50/40-150 | 150 | 280 → 430 |
| 14429 | 50/40-200 | 200 | 330 → 530 |
| 14430 | 50/40-250 | 250 | 380 → 630 |
| 14431 | 50/40-300 | 300 | 430 → 730 |
| 14432 | 50/40-350 | 350 | 480 → 830 |
| 14433 | 50/40-400 | 400 | 530 → 930 |
| 14434 | 50/40-450 | 450 | 580 → 1030 |
| 14435 | 50/40-500 | 500 | 630 → 1130 |
| 14436 | 50/40-550 | 550 | 680 → 1230 |
| 14437 | 50/40-600 | 600 | 730 → 1330 |
| 14438 | 50/40-700 | 700 | 830 → 1530 |
| 14439 | 50/40-800 | 800 | 930 → 1730 |
| 14440 | 50/40-900 | 900 | 1030 → 1930 |
| 14441 | 50/40-1000 | 1000 | 1130 → 2130 |
Hydrauliske cylindere MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og den resulterende bevægelse. De fungerer baseret på Pascals lov og udnytter kraften genereret af trykket fra en indesluttet væske – olie. Når hydraulikvæske pumpes til den ene side af cylinderen, skubber den stemplet og skaber lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideel til løft, presning, vipning eller fastspænding, hvor tyngdekraften eller en ekstern kraft bringer stangen tilbage til dens oprindelige position.
Vigtige funktioner:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder samt stempel- eller stangdiametre
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre bruges i forskellige brancher, herunder landbrug, maskinteknik, bygge- og anlægssektoren, skibsbygning, energisektoren, fødevareindustrien samt bilindustrien.





