Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 60/50-550
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Max. tryk: | 250 bar |
| Max. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinder udvidelseskraft (250 bar): | 4,91 ton |
| Cylinder udvidelseskraft (180 bar): | 3,53 ton |
| Stempels indvendige diameter: | 60 mm |
| Stempelstangs diameter: | 50 mm |
| Slaglængde for hydraulisk cylinder: | 550 mm |
| Vægt: | 17,2 kg |
DIMENSIONER

| Kode | HYDRAULISK CYLINDER MONO | D (cylinderslag) | E |
| mm | |||
| 14442 | 60/50-100 | 100 | 260 → 360 |
| 14443 | 60/50-150 | 150 | 310 → 460 |
| 14444 | 60/50-200 | 200 | 360 → 560 |
| 14445 | 60/50-250 | 250 | 410 → 660 |
| 14446 | 60/50-300 | 300 | 460 → 760 |
| 14447 | 60/50-350 | 350 | 510 → 860 |
| 14448 | 60/50-400 | 400 | 560 → 960 |
| 14449 | 60/50-450 | 450 | 610 → 1060 |
| 14450 | 60/50-500 | 500 | 660 → 1160 |
| 14451 | 60/50-550 | 550 | 710 → 1260 |
| 14452 | 60/50-600 | 600 | 760 → 1360 |
| 14453 | 60/50-700 | 700 | 860 → 1560 |
| 14454 | 60/50-800 | 800 | 960 → 1760 |
| 14455 | 60/50-900 | 900 | 1060 → 1960 |
| 14456 | 60/50-1000 | 1000 | 1160 → 2160 |
Hydrauliske cylindre MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og deraf følgende bevægelse. De fungerer baseret på Pascals lov og udnytter den kraft, der genereres af trykket i en indelukket væske - olie. Når hydraulikvæske pumpes til den ene side af cylinderen, skubber den stemplet og skaber lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideelle til løft, presning, vipning eller fastspænding, hvor tyngdekraften eller en ekstern kraft bringer stempelstangen tilbage til sin oprindelige position.
Nøglefunktioner:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder og stemple- eller stempelstangdiametre
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre anvendes i forskellige brancher, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





