Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 60/50-600
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinderudvidelseskraft (250 bar): | 4,91 ton |
| Cylinderudvidelseskraft (180 bar): | 3,53 ton |
| Pistonens indvendige diameter: | 60 mm |
| Stempelskafts diameter: | 50 mm |
| Slaglængde på hydraulisk cylinder: | 600 mm |
| Vægt: | 18,3 kg |
MÅL

| Kode | HYDRAULISK CYLINDER MONO | D (cylinders slaglængde) | E |
| mm | |||
| 14442 | 60/50-100 | 100 | 260 → 360 |
| 14443 | 60/50-150 | 150 | 310 → 460 |
| 14444 | 60/50-200 | 200 | 360 → 560 |
| 14445 | 60/50-250 | 250 | 410 → 660 |
| 14446 | 60/50-300 | 300 | 460 → 760 |
| 14447 | 60/50-350 | 350 | 510 → 860 |
| 14448 | 60/50-400 | 400 | 560 → 960 |
| 14449 | 60/50-450 | 450 | 610 → 1060 |
| 14450 | 60/50-500 | 500 | 660 → 1160 |
| 14451 | 60/50-550 | 550 | 710 → 1260 |
| 14452 | 60/50-600 | 600 | 760 → 1360 |
| 14453 | 60/50-700 | 700 | 860 → 1560 |
| 14454 | 60/50-800 | 800 | 960 → 1760 |
| 14455 | 60/50-900 | 900 | 1060 → 1960 |
| 14456 | 60/50-1000 | 1000 | 1160 → 2160 |
Hydrauliske cylindre MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og deraf følgende bevægelse. De arbejder ud fra Pascals lov og udnytter den kraft, der genereres af trykket fra en indesluttet væske – olie. Når den hydrauliske væske pumpes til den ene side af cylinderen, skubber den stempelstangen og skaber en lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideelle til løft, presning, vipning eller fastspænding, hvor tyngdekraften eller en ekstern kraft returnerer stempelstangen til dens oprindelige position.
Vigtige egenskaber:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder samt stempel- eller stempelskaftsdiametre
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre anvendes i forskellige industrier, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





