Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 60/50-900
| TEKNISKE DATA | |
| Retur eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinderens udvidelseskraft (250 bar): | 4,91 ton |
| Cylinderens udvidelseskraft (180 bar): | 3,53 ton |
| Stempelens indre diameter: | 60 mm |
| Stempelstangens diameter: | 50 mm |
| Slaglængde på hydraulisk cylinder: | 900 mm |
| Vægt: | 21,8 kg |
DIMENSIONER

| Kode | HYDRAULISK CYLINDER MONO | D (cylinders slaglængde) | E |
| mm | |||
| 14442 | 60/50-100 | 100 | 260 → 360 |
| 14443 | 60/50-150 | 150 | 310 → 460 |
| 14444 | 60/50-200 | 200 | 360 → 560 |
| 14445 | 60/50-250 | 250 | 410 → 660 |
| 14446 | 60/50-300 | 300 | 460 → 760 |
| 14447 | 60/50-350 | 350 | 510 → 860 |
| 14448 | 60/50-400 | 400 | 560 → 960 |
| 14449 | 60/50-450 | 450 | 610 → 1060 |
| 14450 | 60/50-500 | 500 | 660 → 1160 |
| 14451 | 60/50-550 | 550 | 710 → 1260 |
| 14452 | 60/50-600 | 600 | 760 → 1360 |
| 14453 | 60/50-700 | 700 | 860 → 1560 |
| 14454 | 60/50-800 | 800 | 960 → 1760 |
| 14455 | 60/50-900 | 900 | 1060 → 1960 |
| 14456 | 60/50-1000 | 1000 | 1160 → 2160 |
Hydrauliske cylindre MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og den deraf følgende bevægelse. De fungerer efter Pascals lov og udnytter kraften, der genereres af trykket fra en indelukket væske - olie. Når hydraulikvæsken pumpes til den ene side af cylinderen, skubber den stemplet og skaber en lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideelle til løft, presning, tilting eller fastspænding, hvor tyngdekraften eller en ekstern kraft returnerer stempelstangen til dens oprindelige position.
Vigtige egenskaber:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder og kolbe- eller stempelstangdiametre
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre anvendes i forskellige industrier, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





