Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 70/60-200
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinderens ekspansionskraft (250 bar): | 7,07 ton |
| Cylinderens ekspansionskraft (180 bar): | 5,09 ton |
| Stempels indvendige diameter: | 70 mm |
| Stempelstangs diameter: | 60 mm |
| Slaglængde af hydraulikcylinder: | 200 mm |
| Vægt: | 12,4 kg |
MÅL

| Kode | HYDRAULIKCYLINDER MONO | D (cylinderens slaglængde) | E |
| mm | |||
| 14457 | 70/60-100 | 100 | 260 → 360 |
| 14458 | 70/60-150 | 150 | 310 → 460 |
| 14459 | 70/60-200 | 200 | 360 → 560 |
| 14460 | 70/60-250 | 250 | 410 → 660 |
| 14461 | 70/60-300 | 300 | 460 → 760 |
| 14462 | 70/60-350 | 350 | 510 → 860 |
| 14463 | 70/60-400 | 400 | 560 → 960 |
| 14464 | 70/60-450 | 450 | 610 → 1060 |
| 14465 | 70/60-500 | 500 | 660 → 1160 |
| 14466 | 70/60-550 | 550 | 710 → 1260 |
| 14467 | 70/60-600 | 600 | 760 → 1360 |
| 14468 | 70/60-700 | 700 | 860 → 1560 |
| 14469 | 70/60-800 | 800 | 960 → 1760 |
| 14470 | 70/60-900 | 900 | 1060 → 1960 |
| 14471 | 70/60-1000 | 1000 | 1160 → 2160 |
Hydraulikcylindre MONO
En hydraulikcylinder omdanner hydraulisk energi til en lineær kraft og deraf følgende bevægelse. De fungerer baseret på Pascals lov og bruger den kraft, der skabes af trykket i en indelukket væske - olie. Når hydraulikvæsken pumpes til den ene side af cylinderen, skubber den stemplet og skaber en lineær bevægelse.
Vores MONO hydraulikcylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydraulikcylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideel til løft, presning, vipning eller fastspænding, hvor tyngdekraften eller en ekstern kraft får stempelstangen til at vende tilbage til sin oprindelige position.
Nøglefunktioner:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder samt stempel- eller stempelstangdiametre
Enkeltvirkende hydraulikcylindre anvendes i mange forskellige brancher, herunder landbrug, maskinbygning, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





