Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 70/60-350
| TEKNISKE DATA | |
| Retur eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinder udvidelseskraft (250 bar): | 7,07 ton |
| Cylinder udvidelseskraft (180 bar): | 5,09 ton |
| Stempel indvendig diameter: | 70 mm |
| Stempelstang diameter: | 60 mm |
| Slaglængde på hydraulisk cylinder: | 350 mm |
| Vægt: | 17,2 kg |
DIMENSIONER

| Kode | HYDRAULISK CYLINDER MONO | D (cylinderens slaglængde) | E |
| mm | |||
| 14457 | 70/60-100 | 100 | 260 → 360 |
| 14458 | 70/60-150 | 150 | 310 → 460 |
| 14459 | 70/60-200 | 200 | 360 → 560 |
| 14460 | 70/60-250 | 250 | 410 → 660 |
| 14461 | 70/60-300 | 300 | 460 → 760 |
| 14462 | 70/60-350 | 350 | 510 → 860 |
| 14463 | 70/60-400 | 400 | 560 → 960 |
| 14464 | 70/60-450 | 450 | 610 → 1060 |
| 14465 | 70/60-500 | 500 | 660 → 1160 |
| 14466 | 70/60-550 | 550 | 710 → 1260 |
| 14467 | 70/60-600 | 600 | 760 → 1360 |
| 14468 | 70/60-700 | 700 | 860 → 1560 |
| 14469 | 70/60-800 | 800 | 960 → 1760 |
| 14470 | 70/60-900 | 900 | 1060 → 1960 |
| 14471 | 70/60-1000 | 1000 | 1160 → 2160 |
Hydrauliske cylindre MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og derved bevægelse. De fungerer efter Pascals lov og udnytter den kraft, der genereres af trykket fra en indelukket væske - olie. Når hydraulikvæske pumpes til den ene side af cylinderen, skubber den stemplet og skaber en lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideel til løft, presning, vipning eller fastspænding, hvor tyngdekraften eller en ekstern kraft bringer stangen tilbage til dens oprindelige position.
Vigtige egenskaber:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder samt stempel- eller stangdiametre
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre anvendes i forskellige brancher, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





