Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 70/60-550
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinderens udvidelseskraft (250 bar): | 7,07 ton |
| Cylinderens udvidelseskraft (180 bar): | 5,09 ton |
| Indvendig stempeldiameter: | 70 mm |
| Stempelstangsdia.: | 60 mm |
| Slaglængde på hydraulikcylinderen: | 550 mm |
| Vægt: | 23,4 kg |
MÅL

| Kode | HYDRAULIKCYLINDER MONO | D (cylinderslag) | E |
| mm | |||
| 14457 | 70/60-100 | 100 | 260 → 360 |
| 14458 | 70/60-150 | 150 | 310 → 460 |
| 14459 | 70/60-200 | 200 | 360 → 560 |
| 14460 | 70/60-250 | 250 | 410 → 660 |
| 14461 | 70/60-300 | 300 | 460 → 760 |
| 14462 | 70/60-350 | 350 | 510 → 860 |
| 14463 | 70/60-400 | 400 | 560 → 960 |
| 14464 | 70/60-450 | 450 | 610 → 1060 |
| 14465 | 70/60-500 | 500 | 660 → 1160 |
| 14466 | 70/60-550 | 550 | 710 → 1260 |
| 14467 | 70/60-600 | 600 | 760 → 1360 |
| 14468 | 70/60-700 | 700 | 860 → 1560 |
| 14469 | 70/60-800 | 800 | 960 → 1760 |
| 14470 | 70/60-900 | 900 | 1060 → 1960 |
| 14471 | 70/60-1000 | 1000 | 1160 → 2160 |
Hydraulikcylindre MONO
En hydraulikcylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og dermed bevægelse. De fungerer baseret på Pascals lov og udnytter den kraft, der genereres af trykket fra en afgrænset væske - olie. Når hydraulikvæsken pumpes til den ene side af cylinderen, skubber den stemplet og skaber lineær bevægelse.
Vores MONO hydraulikcylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydraulikcylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideelle til løft, presning, vipning eller klamring, hvor tyngdekraften eller en ekstern kraft bringer stangen tilbage til sin oprindelige position.
Nøglefunktioner:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder samt stempel- eller stangdiametre
Enkeltvirkende hydraulikcylindre anvendes i forskellige brancher, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





