Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 80/70-200
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinder udvidelseskraft (250 bar): | 9,62 ton |
| Cylinder udvidelseskraft (180 bar): | 6,93 ton |
| Stempel indvendig diameter: | 80 mm |
| Stempelstangs diameter: | 70 mm |
| Slaglængde for hydraulisk cylinder: | 200 mm |
| Vægt: | 17,4 kg |
MÅL

| Kode | HYDRAULISK CYLINDER MONO | D (cylinders slaglængde) | E |
| mm | |||
| 14472 | 80/70-100 | 100 | 309 → 409 |
| 14473 | 80/70-150 | 150 | 359 → 509 |
| 14474 | 80/70-200 | 200 | 409 → 609 |
| 14475 | 80/70-250 | 250 | 459 → 709 |
| 14476 | 80/70-300 | 300 | 509 → 809 |
| 14477 | 80/70-350 | 350 | 559 → 909 |
| 14478 | 80/70-400 | 400 | 609 → 1009 |
| 14479 | 80/70-450 | 450 | 659 → 1109 |
| 14480 | 80/70-500 | 500 | 709 → 1209 |
| 14481 | 80/70-550 | 550 | 759 → 1309 |
| 14482 | 80/70-600 | 600 | 809 → 1409 |
| 14483 | 80/70-700 | 700 | 909 → 1609 |
| 14484 | 80/70-800 | 800 | 1009 → 1809 |
| 14485 | 80/70-900 | 900 | 1109 → 2009 |
| 14486 | 80/70-1000 | 1000 | 1209 → 2209 |
Hydrauliske cylindre MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og hermed følgende bevægelse. De fungerer baseret på Pascals lov og udnytter den kraft, der genereres af trykket fra en indesluttet væske – olie. Når hydraulikvæske pumpes til den ene side af cylinderen, skubber den stemplet og skaber lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideelle til løft, presning, tiltning eller spænding, hvor tyngdekraft eller en ekstern kraft returnerer stangen til dens oprindelige position.
Vigtigste egenskaber:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder og med stempel- eller stangdiametre
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre anvendes i mange brancher, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





