Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 80/70-250
| TEKNISKE DATA | |
| Retur eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinder udvidelseskraft (250 bar): | 9,62 ton |
| Cylinder udvidelseskraft (180 bar): | 6,93 ton |
| Stempels indvendige diameter: | 80 mm |
| Stempelstangs diameter: | 70 mm |
| Slaglængde for hydraulisk cylinder: | 250 mm |
| Vægt: | 19,5 kg |
MÅL

| Kode | HYDRAULISK CYLINDER MONO | D (cylinderslag) | E |
| mm | |||
| 14472 | 80/70-100 | 100 | 309 → 409 |
| 14473 | 80/70-150 | 150 | 359 → 509 |
| 14474 | 80/70-200 | 200 | 409 → 609 |
| 14475 | 80/70-250 | 250 | 459 → 709 |
| 14476 | 80/70-300 | 300 | 509 → 809 |
| 14477 | 80/70-350 | 350 | 559 → 909 |
| 14478 | 80/70-400 | 400 | 609 → 1009 |
| 14479 | 80/70-450 | 450 | 659 → 1109 |
| 14480 | 80/70-500 | 500 | 709 → 1209 |
| 14481 | 80/70-550 | 550 | 759 → 1309 |
| 14482 | 80/70-600 | 600 | 809 → 1409 |
| 14483 | 80/70-700 | 700 | 909 → 1609 |
| 14484 | 80/70-800 | 800 | 1009 → 1809 |
| 14485 | 80/70-900 | 900 | 1109 → 2009 |
| 14486 | 80/70-1000 | 1000 | 1209 → 2209 |
Hydrauliske Cylindre MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og den dertilhørende bevægelse. De fungerer baseret på Pascals lov og udnytter den kraft, der genereres af trykket fra en indelukket væske – olie. Når hydraulikvæsken pumpes til den ene side af cylinderen, skubber den stemplet og skaber en lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideelle til løft, presning, tiltning eller fastholdelse, hvor tyngdekraften eller en ydre kraft returnerer stempelstangen til dens oprindelige position.
Vigtige egenskaber:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved brug af ydre kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder samt stempel- og stangdiametre
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre anvendes i forskellige industrier, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbygning, energi-, fødevare- og bilindustrien.





