Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 80/70-300
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinderens udvidelseskraft (250 bar): | 9,62 ton |
| Cylinderens udvidelseskraft (180 bar): | 6,93 ton |
| Stempels indvendige diameter: | 80 mm |
| Stempelstangs diameter: | 70 mm |
| Slaglængde på hydraulikcylinderen: | 300 mm |
| Vægt: | 21,5 kg |
DIMENSIONER

| Kode | HYDRAULIC CYLINDER MONO | D (cylinderens slaglængde) | E |
| mm | |||
| 14472 | 80/70-100 | 100 | 309 → 409 |
| 14473 | 80/70-150 | 150 | 359 → 509 |
| 14474 | 80/70-200 | 200 | 409 → 609 |
| 14475 | 80/70-250 | 250 | 459 → 709 |
| 14476 | 80/70-300 | 300 | 509 → 809 |
| 14477 | 80/70-350 | 350 | 559 → 909 |
| 14478 | 80/70-400 | 400 | 609 → 1009 |
| 14479 | 80/70-450 | 450 | 659 → 1109 |
| 14480 | 80/70-500 | 500 | 709 → 1209 |
| 14481 | 80/70-550 | 550 | 759 → 1309 |
| 14482 | 80/70-600 | 600 | 809 → 1409 |
| 14483 | 80/70-700 | 700 | 909 → 1609 |
| 14484 | 80/70-800 | 800 | 1009 → 1809 |
| 14485 | 80/70-900 | 900 | 1109 → 2009 |
| 14486 | 80/70-1000 | 1000 | 1209 → 2209 |
Hydrauliske cylindre MONO
En hydraulikcylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og den derved følgende bevægelse. De fungerer ud fra Pascals lov og udnytter kraften, der genereres af trykket fra en indespærret væske – olie. Når hydraulikvæske pumpes til den ene side af cylinderen, skubber det stemplet og skaber en lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideelle til løft, presning, vipning eller fastspænding, hvor tyngdekraften eller en ekstern kraft bringer stempelstangen tilbage til sin oprindelige position.
Nøglefunktioner:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lav vedligeholdelsesomkostning og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder og piston- eller stempelstangdiametre
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre bruges i flere brancher, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





