Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 80/70-500
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinderens ekspansionskraft (250 bar): | 9,62 ton |
| Cylinderens ekspansionskraft (180 bar): | 6,93 ton |
| Stempels indvendige diameter: | 80 mm |
| Stempelstang diameter: | 70 mm |
| Slaglængde for hydraulisk cylinder: | 500 mm |
| Vægt: | 29,6 kg |
MÅL

| Kode | HYDRAULISK CYLINDER MONO | D (cylinderslag) | E |
| mm | |||
| 14472 | 80/70-100 | 100 | 309 → 409 |
| 14473 | 80/70-150 | 150 | 359 → 509 |
| 14474 | 80/70-200 | 200 | 409 → 609 |
| 14475 | 80/70-250 | 250 | 459 → 709 |
| 14476 | 80/70-300 | 300 | 509 → 809 |
| 14477 | 80/70-350 | 350 | 559 → 909 |
| 14478 | 80/70-400 | 400 | 609 → 1009 |
| 14479 | 80/70-450 | 450 | 659 → 1109 |
| 14480 | 80/70-500 | 500 | 709 → 1209 |
| 14481 | 80/70-550 | 550 | 759 → 1309 |
| 14482 | 80/70-600 | 600 | 809 → 1409 |
| 14483 | 80/70-700 | 700 | 909 → 1609 |
| 14484 | 80/70-800 | 800 | 1009 → 1809 |
| 14485 | 80/70-900 | 900 | 1109 → 2009 |
| 14486 | 80/70-1000 | 1000 | 1209 → 2209 |
Hydrauliske cylinder MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og deraf følgende bevægelse. De fungerer baseret på Pascals lov og udnytter den kraft, der genereres af trykket fra en indelukket væske - olie. Når hydraulisk væske pumpes ind på den ene side af cylinderen, skubber den stemplet og skaber lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkelvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideelle til løft, presning, vipning eller fastspænding, hvor gravitation eller en ekstern kraft bringer stempelstangen tilbage til dens oprindelige position.
Nøglefunktioner:
- Simple og robuste konstruktioner
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller gravitation
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder samt stempel- eller stempelstangdiametre
Enkelvirkende hydrauliske cylindre anvendes i forskellige industrier, herunder landbrug, maskinindustri, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





