Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 80/70-800
| TEKNISKE DATA | |
| Retur eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Max. tryk: | 250 bar |
| Max. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinderudvidelseskraft (250 bar): | 9,62 ton |
| Cylinderudvidelseskraft (180 bar): | 6,93 ton |
| Stempelens indvendige diameter: | 80 mm |
| Stempelstang diameter: | 70 mm |
| Slaglængde af hydraulisk cylinder: | 800 mm |
| Vægt: | 37,6 kg |
MÅL

| Kode | HYDRAULISK CYLINDER MONO | D (slag på cylinder) | E |
| mm | |||
| 14472 | 80/70-100 | 100 | 309 → 409 |
| 14473 | 80/70-150 | 150 | 359 → 509 |
| 14474 | 80/70-200 | 200 | 409 → 609 |
| 14475 | 80/70-250 | 250 | 459 → 709 |
| 14476 | 80/70-300 | 300 | 509 → 809 |
| 14477 | 80/70-350 | 350 | 559 → 909 |
| 14478 | 80/70-400 | 400 | 609 → 1009 |
| 14479 | 80/70-450 | 450 | 659 → 1109 |
| 14480 | 80/70-500 | 500 | 709 → 1209 |
| 14481 | 80/70-550 | 550 | 759 → 1309 |
| 14482 | 80/70-600 | 600 | 809 → 1409 |
| 14483 | 80/70-700 | 700 | 909 → 1609 |
| 14484 | 80/70-800 | 800 | 1009 → 1809 |
| 14485 | 80/70-900 | 900 | 1109 → 2009 |
| 14486 | 80/70-1000 | 1000 | 1209 → 2209 |
Hydrauliske cylindre MONO
En hydraulisk cylinder omsætter hydraulisk energi til lineær kraft og bevægelse. De fungerer efter Pascals lov og udnytter den kraft, der genereres af trykket fra en afgrænset væske – olie. Når hydraulisk væske pumpes til den ene side af cylinderen, skubbes stemplet, hvilket skaber lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideelle til løft, pres, vipning eller fastholdelse, hvor tyngdekraften eller en ydre kraft bringer stempelstangen tilbage til sin oprindelige position.
Vigtige egenskaber:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved brug af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder samt stempel- og stempelstangdiametre
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre anvendes i forskellige brancher, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





